Jaanipäev on tulemas ja õues pole meil just eriti soojad ilmad.
Seda enam tuli meelde mulle üks asi, mida ma kõigi tavaarstide kiuste tahaks rääkida.
1994 aastal oli suur jaanipidu, kuhu me läksime koos suurema seltskonnaga. Seal oli palju sõpru koos. Kõik ilma oma pereta. Lihtsalt ostustasime pärast aastate pikkust, et võtame aja maha.
Nii me siis olime koos, kuid varsti hakkasid poisid meie seltkonnast irduma, sest nad käisid “omas kohas” endale veidi kangemat kraami sisse kulistamas. Meil oli ennem kokkulepe, et keegi ei joo ennast maani täis, sest siis saame liikuma kõik koos, kui vaja.
Ometigi poisid arvasid heaks ennast natuke rohkem purju juua. Pidu oli tore ja kui me hommikupoole ööd hakkasime ennast kokku korjama, et lahkuda tuli meil ühe sõbra leidmiseks pikalt pingutada. Lõpuks leidsime ta, kuid ise ta jalgadel ei seisnud. Poisid tõstsid ta autosse ja sõit kodupoole läks lahti. See poistest viidi kah koju ära, naine olevat veel uksele tulnud ja käskinud ta voodisse panna poistel. Ohanud ja öelnud, et see pidi tavaline olema, et kui pudeli ligi saab, siis pilt kaob. Selllel poistest oli ainsana 3 last.

Ülejärgmisel hommikul vapustas meid uudis. Seda poissi meie sõpruskonnast enam pole. Ta lihtsalt suri ära. Jahmatus oli suur ja mõistmatu meie jaoks. Keegi ei teadnud, miks ta ära suri.

Kolm aastat hiljem sain ma ta naisega juhuslikult kokku ja sain teada, milles asi oli. Tal oli metsas magamisest tekkinud alajahtumine, mille peale meie teda liigutasime ja ….. surm tuli kiiresti. Imestan siiani, et autos ta ära ei surnud. Meie hulgas oli tookord kaks meedikut. Nüüd on üks saanud perearstiks ja teine läks medõena kuhugi välismaale tööle.

Dr. Lehtmetsa autojuhi koolitusel ÕPETATAKSE samuti seda, et kui keegi on väljas olnud, siis ei tohi teda liigutada sellest kohast, kuhu ta jäänud on, vaid tuleb talle tekid peale panna ja kiirabi kutsuda.
Seega jaanipäeva eel kõigile: ÄRGE LIIGUTAGE MAGAMA JÄÄNUD PURJUS INIMEST, KUI TA TEILE EI SUUDA ADEKVAATSELT VASTATA! Katke ta millegi soojaga ja kutsuge kiirabi.

Advertisements