Päike tõuseb ikka. Nii hulluks pole maailmas veel läinud, et päike ei tõuseks. Koos päikesetõusuga tuleb valgus. Päike roomab üle mäeservade ja orunõlvade just nagu praegusele ajahetkele kohane – salamisi ja luuravalt.

101-11

Kuid hommikusi lehti lugedes tuleb peale tunne, et see on vaid kõik sinu oma peas. Päike ei tõuse ja kui ka tõuseb, siis seda solgiämbrist.

Tuntud tegelased vastasid kahele küsimusele ja Postimees on sellest omamoodi horoskoobi teinud. Päris asjalik.

1.Mida toob 2009. aasta teie arvates Eestile ja maailmale?
2.Mis peaks selle aasta jooksul juhtuma või tehtud saama, et saaksime hiljem tagasi vaadates aastat kordaläinuks pidada?

Lugesin seda ja üks vastustest meeldis ka mulle.

1. Usun, et järgmine aasta toob meile tõsist uute teede otsingut. Kui praegu veel mõned inimesed mõtlevad, et ikka saab vanamoodi asju edasi ajada, siis tegelikult tuleb uuendada nii majanduse arengut kui ka poliitika tegemise viise.

Majanduses peaksime leidma võimalikult palju Eestile eripäraseid ja sobivaid nišše. Pole mõtet keskenduda ühe suure Nokia otsimisele. Inimestel peaks kõikjal olema julgust ja võimalusi ise ettevõtlusega tegeleda, ka igas pisikeses maakohas. Eksport on muidugi tähtis, kuid suurte ketiettevõtete asemel peaksid meil olema omanurga tooted, kõrvalmaja ettevõtted. Peab lihtsalt proovima ja katsetama. Samuti peaks rohkem olema ühistegevust – laenuühistud juba hakkavad tekkima –, ühistegevus on see, mis rasketest aegadest üle aitab saada.

Poliitika tegemises tuleks euroreegleid ja -norme hakata arukalt ja mõistusega võtma. Päris naljakas on vahel, kuidas meie ametnikud igast kirjatähest kinni peavad. Tulin hiljuti Saksamaalt ja seal polnud küll näha, et euronõuded oleksid kusagil takistanud inimesi oma kaupa turul müümast. Kõik kohad täis huvitavaid omatooteid. Meil aga kiputakse euronõudeid liiga kramplikult järgima.

2. Tuleva aasta kordaminekuks võib ilmselt lugeda seda, kui saame järgmise aasta lõpus öelda, et 2010 kõik stabiliseerub ja inimesed valmistuvad uueks tõusuks. Loomulikult ei saa seda pimesi ootama jääda, selle nimel tuleb meil kõigil pingutada. Siis me loodetavasti lõpetame järgmise aasta teadmisega, et saime hakkama.