Trall pensionide ümber ei taha vaibuda.

Ikka uusi ja uusi nurki leitakse juurde, kus sotsiaalministeeriumist tükikesi hammustada. Sotsiaalminister on korduvalt ja korduvalt seebiks keedetud ja hulgaliselt on tehtud temast koletis ning koll. Muidugi ei kavatse ma väita seda, et ta ei ole saamatu ( tuletab mulle kangesti seda kanakest Mailis Repsi meelde) ja ebakompetentne.

Ometigi on rahvas natuke ka ise süüdi.

Siit kaks fakti, mis on teisalt vastukaaluks nendele lõpututele süüdistustele.

Tean vana naist, kes on vanuses 87. Käbe kui kurat ja lendab ringi nii jalgrattaga, kui ka talvel lume korral suuskadega. Tema kirjutas kah avalduse, et ta on nii vana ja ei pääse liikuma. Talle tuuakse pension nüüd koju. Ta ju ise võitles selle eest …  Ise väidab ta seda: Miks tema peaks riigi eest midagi ära tegema. Tema saab nii vähe pensioni sellepärast, et töötas 10 aastat venemaal parteikomitees ja seda tööstaaži hulka ei arvatud.  No ma ei tea….

Teine on 88 aastane mees. Paras joodikas ja pidutseja. Peale igat pensionipäeva viib poole oma pensionist panka ja teise poole joob lihtsalt maha. Tal on see nii välja kujunenud. Temale tehakse samuti kojukannet, sest tal on ühes puusas protees. See on tal sõja ajal saadud vigastus, mis uue eesti aja alguses ära lapiti.  Talle viiakse kah pension koju, sest tal puusas tükike mitte oma konti. Ometi kõrtsitee ( 30 km kaugusele ) leiab ta ikka iga kuu ülesse. Lisaks sõidab ta oma poja autoga ringi. Lonkab, kuid muidu käib kah normaalselt.

No jah, mõlemad vanainimesed saaks selle pensioni ise kätte postkontorist. Kuid mõlema jaoks on see põhimõtteline küsimus. Las riik teenindab mind ( tegelikult maksumaksja ). Kuna nüüd on kõigil kriis, sisi ei tee neile ka kuidagi selgeks, et ajad on kehvad ja oleks tarvilik natuke ka riigile vastu tulla. Seda enam, et kuuldes nüüd seda, et pensione ei tõsteta, siis … see tekitas paraja sinise sõimu just selliste aktiivsete pensionäride hulgas.

Muidugi on hulk neid inimesi, kes vastupidiselt, ei pääse liikuma, kuid oskamatus asju ajada ja see, et löövad sellele käega – need on hädas ja neid ei aita nende hädas mitte keegi 😦

Ma tean, et linnas on nende pensionidega raske ära elada. Eriti tallinnas. Kuid maal ei ole see mingiks probleemiks, kui ühes majas elab kolm põlvkonda. Kui peetakse talu ja üks osa sissetulekust on vili. Isegi väiksemates kohtades vanainimesed, kes elavad veel kahekesi,  tulevad oma 9-11 tuhandega ( kahepeale) täiesti normaalselt toime ja neil jääb üle kah veel.

See räägitud lause, et peaks hakkama isikupõhiselt kõiki asju üle vaatama muutub hetkel täiesti ajakohaseks.  Kõigil ei ole ikka seda korteritoetust kah vaja. .. Aga see on juba teine teema.

Advertisements