Panen siia ka selle orginaalpostituse, mille ma siis tahtsin kirjutada juba reede hommikul. Kuid siis tekkis idee ( seda on kirjeldatud selles postituses) ja mille ma selle peale lihtsalt ümber kirjutasin.

Foto NAGI's: K O L M   T I G U

Esimene kirjutis on siin.

Nüüd siis on jälle riigiisadel välja ujunud teadmine, et oleks vaja kärpida 6 miljardit veel ja seda sellel aastal. Seni on käinud kogu see trall ikka nii, et kõik ministeeriumid annavad oma osa ja nii tehakse mingeid jaburaid otsuseid.

Kindlasti ei liigutata ega vähendata kuskilt kontorirottide osakaalu. Kõikides ministeeriumides tegeletakse sellega, et otsida võimalikult suur kärpimise võimalus tegelike töötegijate hulgas.  Nii satuvad ikka peamise löögi alla nii õpetajad, meditsiinitöötajad, politseinikud ja tuletõrjujad.

Statistikaameti andmetel töötab eestis ligikaudu 78 000 pensionäri. Tööturuametis on töötuid 70 000. Riigiametites töötab 3000 pensionäri. Kes siis nüüd lõpuks kaotasid õiguse saada palka ja pensioni koos.  Muidugi võib see nende suhtes ka ebaõiglasena tunduda, kuid sellegi poolest – olgem ausad – pensionäridel on oma tööaastega välja kujunenud pensioni suurus. Neil on igakuine kindel sissetulek olemas. Isegi siis, kui nad ei tööta selleks.Kuid kes ei tahaks paremini elada. Hundiseaduste aeg nõuab hundikombeid.

Mis puudutab kärpeid, siis on nii mõneski ministeeriumi alluvuses töötavatele inimestele öeldud, et kui midagi konkreetset riigiisad ette ei võta siis tuleb palgakärbe.  Konkreetse all mõeldakse siis seda, et pensionitelt hakatakse tulumaksu maha võtma. Või siis tõmmatakse pensione eelmise aasta alguse tasemele. Mis on siis keskelt läbi 200-600 eeki vähem. Muidugi on see mõnelegi pensionärile väga valus teema, sest egas nende elu pole kah kerge, kuid alternatiiv on see, et meie meditsiin, haridus, korrakaitse ja pääste sureb lihtsalt välja. Keegi neist ei ela üle 30% palgakärbet. Kui elab, siis on ühiskonnas järgmine virin lahti – lihtsalt kõik need töötajad ei leia enam motivatsiooni oma tööd hästi teha ja selle tulemuseks võib olla kaos. Just paljude vanainimeste elu ja eksistents sõltub meditsiini heast tööst. Meie jätkusuutlikus sõltub haridusest. Meie turvalisus aga politseist ja päästest. Minu meelest olulised punktid – kas pole? Kuid kas seda ka kõigi arvates? Kas ka pensionäride arvates?

Seda loota, et riik oma kulusid kokku tõmbaks oleks naiivne arvata. Seni kuni nad ei ole selleks sunnitud, ei tee nad seda kohe kindlasti.Lahenduste rong on läinud. See veeres aasta alguses rõõmsalt minema, kui olid üleval tulumaksu muutused ja käibemaksu muutused.Selle käibemaksu tsirkusega aga kardetavasti ei võideta kah suurt miskit, sest jälle on siit sealt kuulda, kuidas küte voolab odavalt venemaalt salaja kohale .. ning salasuitsude osakaal on juba tõusnud märgatavalt.

Kõik see on üks paras pudru ja kapsad. Otse loomulikult kaitsevad inimesed esimese asjana enda tagumikku ja seda, et nende elus midagi ei muutuks. Erasektoris töötavad inimesed naeravad vaikselt pihku … need kellel veel tööd on.

Miks mul on tunne, et eestis on tõusnud varimajanduse osakaal väga tugevasti. Vanad head kahe ja kolmekordsed raamatupidamised on tagasi?  Kuidas vaene eraettevõtja muidu saab, riik sööks ta muidu kuu ajaga paljaks.

Pigem on see eetiline kriis, et kuidas muuta asja nii, et kõik toimuks ausalt. Ilma igasuguse valeliku sahkerdaiseta nii riigi poolt, kui ka riigi arvelt. See on ju meie oma riik ja eestis on põhiseaduses kirjas, et riigis on kõrgem võim rahval…

Advertisements