Haridus.. naljakas… räägitakse, et haridus koolis ei anna tulemusi. Mina kes ma nüüd ise kolmas kord esimeses klassis käin, siis mitte hariduse andmises vaid pigem selles, et lapsi ei õpetata ÕPPIMA. Küsimus tuleks pigem esitada hoopis teisest suunast. Mis on meie tänapäeva lastel puudu? Niipalju, kui mina seda kõike näha oskan on see, et kodudes ei ole lastel toetust. Lastele antakse raha, lastele ostetakse asju, neile antakse nänni, neid isegi viiakse reisima aga seda kõige olulisemat – arusaamine maailmast, kui sellisest – see on põhiline probleem ja puudus. Lapsed avastavad ise enda jaoks olulisi asju. Lapsed teevad rahaga majandades omi vigu. Nad topivad oma pisikesed ninad igale poole ja saavad varakult kõrvetada – kuid neile ei kirjelda keegi maailma võimalusi…

Sellest kõigest see algab. Siis, kui on aeg ise õppima hakkada, siis nad valivad selle, mis neile nende õpitee alguses silma jäi, selle mis nende jaoks tundub huvitav, kuid nendes asjades, mis võibolla peaks veel kah nö. valgusvihus olema – sellest pole neil õrna aimugi. Nii hakkab see lumepall veerema, lapsed üritavad õppida ja haarata kuni neil on huvi. Kui huvi aga muutub rutiiniks, siis hakatakse vaid raamides olevate asjade vastu huvi tundma. Kui kodu pole lapsepõlves piisavalt kaasa aidanud, siis jääb see õppimise ala väga kitsaks… just nagu Rents ütles.

Millega seda siis täita? Kuidas seda olukorda lahendada? Ma arvan, et kooli ja muutunud maailma selles süüdistada ei saa.  Maailm on just selline nagu ta on ja me ise oleme selle selliseks muutunud.

Arvan, et võtmesõnaks on suhtlus lapsega. Palju üldse vanemad ona lastega suhtlevad? Ma ei väida, et kõik vanemad ei suhtle, kuid ma võin kindlalt väita, et vähemalt pooled vast kooliteele laste vanemad ei jäksa või ei suuda enam peale päevatööd oma lastega suhelda. Põhjused on sügavamad ja see on samuti paratamatus.

See tuletas mulle meelde, kui USA merejalaväelased käisid Kaitseliitlastele raadiosaatjaid õpetamas. Lõppes asi ju sellega, et noor Kaitseliidu poisike pani raadiosaatjale aku külge, selle esimese, mis ei mahtunud lihtsalt ühe inimese ajudesse…

Hariduses on asjad paigas, kuid kõik hakkab kodudest ja sellest, mida teil on oma lastele anda … USKUGE, palju rohkem vajab laps seletamist erinevatel teemadel, kui seda, et tal on viimasepeal firmajope või suur hulk taskuraha …. Tulevikus annab see palju rohkem tagasi ja annab ka vanematele hingerahu.